Skulptera ett djurporträtt

I den här kursen kommer du få använda både papiermache och lufttorkande lera för att skapa en miniatyrkopia av en fyrbent vän. Genom att rita upp djuren först och använda en armatur som passar skissen blir det mycket enkelt att lyckas. 

När din skulptur är färdig kan den monteras på en bas som passar i en hylla, på en vägg, eller på en lina så de kan hängas från taket. 

Och om så önskas kan du göra skräddarsydda kläder som lyfter fram deras personlighet. 

Datum

Kursen är på 3 tillfällen. Kan vara exempelvis fredag till söndag, eller tre torsdagar i rad, eller vad som passar deltagarna.

För närvarande är inga datum bestämda, men vi tar gärna emot intresseanmälningar på kundtjanst@mgnart.se

Plats

mgn ART, Ribstonvägen 2 i Bankekind, strax utanför Linköping, (klicka här för karta).

Pris

900 kr

Anmälan

Kursen hålls i samarbete med Medborgarskolan, och du anmäler dig på deras sida – https://www.medborgarskolan.se/

Du kommer att få ett mail som bekräftar att du är anmäld. Medborgarskolan skickar sedan en faktura några veckor innan kursstart. De erbjuder också delbetalningar genom Nets/Riverty faktura. (Klicka här för fullständiga köpvillkor)

Vid färre anmälningar än 6 deltagare förbehåller vi oss rätten att ställa in kursen och återbetalar då hela kursavgiften tid dig som är anmäld.