Lär dig mer om måleriets begrepp, och praktisera genom övningar kopplade till olika teman.
Kursinnehåll och struktur
Vår sommarkurs med grundläggande teori har blivit populär, så nu erbjuder vi även en teorikurs med övningar under terminen. På den här kursen får du möjlighet att lära dig mer om de grundläggande begrepp som används inom måleriet och även praktisera genom övningar, kopplade till dagens ämne. Vi inleder varje tillfälle med en teoretisk genomgång av veckans ämne och förhoppningsvis har vi även givande samtal och diskussioner i gruppen. Efter genomgången går vi över till veckans övningar och om det blir tid över kan du även praktisera det du lärt dig i ditt eget måleri. Givetvis har vi även en fikapaus med gott fikabröd, oftast hembakat.
Veckans ämne för varje kurstillfälle:
- Bildkomposition
- Material och färglära
- Skuggor
- Volym
- Färdigställande
Material
I lokalen finns stafflier samt vatten och såpa för rengöring av penslar. Viss material till övningar ingår i kursavgiften, men ej för övrigt eget måleri. Som kursdeltagare får du 10% rabatt i konstnärshandeln.
Antal tillfällen
5 gånger.
Kurstillfällen
Kursen återkommer under höstterminen 2025. Datum är inte bestämda ännu, men du kan redan nu skicka en intressanmälan till kundtjanst@mgnart.se
Kursledare
Michelle Nanneson
Plats
mgn ART
Ribstonvägen 2
Bankekind
Pris
Inte bestämt ännu
Anmälan
Anmälan är inte öppen för tillfället – skicka ett mail till kundtjanst@mgnart.se för en intresseanmälan.
Du anmäler på medborgarskolans sida – https://www.medborgarskolan.se/
Du kommer att få ett mail som bekräftar att du är anmäld. Medborgarskolan skickar ut faktura ca en vecka innan kursstart. (Klicka här för fullständiga köpvillkor)
Vid färre anmälningar än 6 deltagare förbehåller vi oss rätten att ställa in kursen och återbetalar då hela kursavgiften till dig som är anmäld.
Kursen genomförs i samarbete med Medborgarskolan