Cernit set Pastel – 12 x 25g

199,00 kr

12x25g

2 i lager
Kategori:

Beskrivning

Upptäck hur enkelt och roligt det är att skapa med Cernit polymerlera – en mångsidig modellmassa som passar både nybörjare och mer erfarna kreatörer.

Leran är mjuk och formbar, och blir extra följsam när du arbetar upp den i händerna. Den torkar inte i luften, så du kan ta god tid på dig. Efter härdning i ugn blir dina skapelser hållbara men fortfarande lätt flexibla.

Setet innehåller 12 opaka färger: vit, svart, karibblå, lila, persika, rosa, lime, ljusgrön, turkos, cupcake, fuchsia och malva. Perfekt för att blanda egna toner och skapa unika färgkombinationer.

Perfekt för allt från smycken och dekorationer till små figurer och detaljer – och fungerar även utmärkt för att täcka ytor som glas, metall eller keramik.

Hur du använder leran: Knåda leran mjuk, forma som du vill och härda i vanlig ugn i 110–130°C i upp till 30 minuter (utan varmluft). Använd inte mikrovågsugn.