Vi startade april med en ny produktlansering, Liquitex Basics i 250 ml tuber. En prisvärd, bra färg i studiekvalitet. På Facebook smög vi dessutom in ett aprilskämt – att de går utmärkt att blanda med våra oljefärger. Det gör de alltså inte.
Det som gäller är att
Du kan måla oljefärg över (torkad) akrylfärg
Du bör inte måla akrylfärg över oljefärg. Även torkad oljefärg är fet, och akrylfärgen har svårt att fästa på feta underlag.
Kurser – Gå in i målarbubblan!
Vårens sista helgkurs i olje- och akrylmåleri genomförs 12-14 april. Du börjar på fredagkvällen med en övning, och får bekanta dig med ateljén och övriga deltagare. Under lördag och söndag är det fritt måleri mellan 10 och 17. Michelle är på plats för handledning från 12:30.
Utöver Liquitex Basics, har vi tagit in några set akvarellfärger från Daniel Smith. Det här är färger av absolut högsta kvalitet, och varje set presenteras av den konstnär som valt ut färgerna.
Under april får du som läser vårt nyhetsbrev 10% på alla lösa liquitexfärger – både Basics och Heavy Body. Ange koden “Liquitex” i kassan, eller säg till när du hälsar på oss i butiken.